Poslední příspěvky

Tagy

Zatím žádné tagy

Týden v Oslu zadara

Protože v Oslu už přebývám třetí měsíc, říkala jsem si, že si přestanu vylejvat srdíčko a napíšu i něco užitečnýho pro ty z vás, kteří sem pojedete a jste chudý jako já. I když pokud jste chudý, tak jeďte radši na východ a ne do nejdražšího města světa. Musím říct, že za mě je tohle město celkem nudný a bez duše, ale jsou lidi, kterým se líbí. Třeba budete jedním z nich, každopádně abych vám ulehčila, rozhodla jsem se sepsat místa kam se číhnout zadarmo.

Nuže začněme. Začnu hned jednou placenou věcí a tou je šalinkarta, lítačka, čumkarta no chápeš. Bez ní je to celkem nepříjemný, leč je Oslo maloměsto (pouze 600 000 obyvatel) stejně byste byli uťapkaný. A kdo je uťapkanej, ten je hladovej a jídlo je drahý. V automatu seženete jen jízdenky na hodinu nebo na 24 hodin. Pokud tu jste dýl jak dva dny, tak se to nevyplatí. Když si ale chcete koupit delší, tak si musíte pořídit i kartu a ta stojí 50 nok. Nebo si najděte na fíbíčku stránky Osla, erasmáků apod. a napište, jestli vám jí někdo nepůjčí či neprodá za míň. Může to vyjít a nemusí. Ale to se nedozvíš, když to nezkusíš. Jinak ruter card seženete v Narvesenu, Deli de Luca, 7-Eleven apod. Nezapomeňte si jí aktivovat na zastávce!

Pondělí

Pondělí se skoro rýmuje s umění. Vigeland park je největší sochařský park na světě. Přes 200 soch vytvořený umělcem Gustavem Vigelandem. Přesně v tomhle parku se nachází ta slavná socha mimina se zlatou prackou. Stačí si sáhnout, něco si přát a mimino to splní. Metro Majorstuen.

Mimino, splň mi přání.

Úterý

Čas přestat se flákat a vyrazit na túru. Můžete dojet metrem 5 na konečnou - Songsvann a začít trajdat tam. Sognsvann je pěkný jezero, který se dá v klídku obejít. Já to doporučuji, však v zimě kdy se dá jít přes a pokračovat dál do lesů k mnohem většímu jezeru.

Nebo se můžete vydat metrem 1 na Holmenkollen - skokanský můstek, kterej je opravdu velkej a fakt nechápu jak ty lidi z tama skáčou. No a odsud se můžete vydat lesama na Sognsvann.

Sognsvann

Středa

Středa znamená střed. Střed týdne. Z toho logicky vyplývá, že byste měli ve středu zůstat ve středu města. Bože, to je inteligentní úvaha. Mě je tady škoda. Pojďme si tedy říct, co se v takovém středu dá dělat. Opera house - prostě pěknej barák s pěkným výhledem a pěkným interiérem. Dovnitř i na střechu můžete zadax. Jestli tam nepůjdete, jakoby jste v Oslu nikdy nebyli. Lístky na představení začínají už od 100 noků mimochodem. Zastávka Jernbantorget / Oslo S, prostě hlavák. Je to hned vedle. Akerhus Slott - to je prosím nějaký hrad z roku asi 1300 přestavěný do renesanční podoby. Dnes si tam vláda dělá nějaké sedánky. Zadarmo je to jen na nádvoří a okolo hradu, kde je pěkný výhled na Oslo fjord. Tady i na opeře furt sedí rackové, kteří na vás čumí a vůbec se nebojí. Nevěřte jim. Nejblíž to bude asi taky z hlavního nádraží.

Královský palác - v tomhle hnízdečku se nám usídlil král. Norsko má krále, víte. Harold V. se jmenuje a bydlí na kopečku 5 minut od zastávky metra National-theatret, to aby to měl domů blízko.

No hele jak čumí

Čtvrtek

Čtvrtek je den pro vstřebávání umění. Jo jasně, můžete vstřebávat i jinej den, ale ve čtvrtek se vstřebává úplně nejlíp (čti zadarmo). Vyražte do Nasjonalgalleriet a nebojte se použít fotoaparát. Tady se totiž nachází slavnej Munchův Výkřik. A když jste v Oslu, tak se prostě musíte vyfotit s Výkřikem, ideálně taky dělat, že jste Výkřik. Jinak nejste správnej turista. Prostě ne. Čekuj stránky www.nasjonalmuseet.no a objevíš další muzea, kam můžeš vyrazit. Nejblíž je asi zastávka metra National-theatret.

Pokud jste aspoň trochu chytří, můžete vyrazit i do hospůdky Amatøren, která se nachází ve studentské vesničce Sogn hned vedle REMA 1000. Každý čtvrtek je tu kvíz kde je pokaždý narváno, takže doporučuju jít už tak v 19:30. A víte co, ani vlastně chytří být nemusíte, já tam taky chodím a nikdy nic nevím. No stress.

Autobus 22 a 25 zastávka Solvang. Metro 4 a 5 zastávka Ullevål Stadion, přes červený most a vzhůru k nebesům.

Pátek

Ach pátek. Pátek zní jako den kdy se chcete projíždět po vlnách a strávit den na ostrově. Nic není nemožný! Stačí dotrajdat k radnici, skočit se podívat dovnitř, protože je taky zadarmo. Pak vyjdete ven a uvidíte vodičku s lodičkama. Po pravé straně už bude zaparkovaný váš koráb. Zkontrolujte jestli je to kam chcete jet pořád v Zóně 1, aby platila vaše ruter card a můžete vyrazit.

Nejbližší metro je National-theatret. Jezdí tam i nějaký busy, ale nejsme přeci líní a těch 200 metrů ujdeme.

S mužem jsme se jeli projet na ostrov omylem načerno, neboť jsme si nezjistili jestli je v zóně 1.

Sobota

Pamatujete, jak jste ve čtvrtek viděli Výkřik? Chcete vědět kde ho Eda načmrkal? Jděte do Ekeberg parku! Ekeberk park je jakoby hodně oblíbenej, asi proto, že v něm je hromada soch. Jo když se řekne socha, představíme si všichni Berniniho a víme, že život má smysl. Pak ale jdete do Ekeberg parku a zapochybujete. Norové jsou, podle mě, posedlí divnejma sochama, ale prostě fakt divnejma. Jsou i v centru, ale v tomhle parku je asi největší koncentrace. Například je tam lampa kolem který když projedete tak začne blikat a mluvit. Fakt moc art. Ale víte jak - 100 lidí, 100 chutí. Zkuste to. Minimálně jsou tam pěkný výhledy.

Busy 34 Ekeberg Hageby a 74 Mortensrud, nebo šaliny 18 a 19 Ljabru.

Neděle

Neděle je dnem zábavy. Neděle je dnem kdy se vyráží do čtvrti Grünerløkka. Přes den se můžete podívat na blešák, kde mají opravdu krásný věci (ale ceny jsou stejné jak za nové věci v Česku) a pak vyrazit blízko klubu Blå. Kolem klubu je hromada artových věcí, posprejované zdi a jiný pouliční umčo. Do Blå určitě vyražte i večer po 9. hodině. Je tu úplně skvělá kapela a atmoška a boží prostě. Pití je drahý, ale voda je zdarma. Jo a nezapomeňte si ID.

Když tam jdeme, tak vždy od zastávky metra Stortinget. Není to nejblíže, ale ani daleko.

Takhle vypadám.

Další místa kam vyrazit jste-li na účtu v mínusu:

Forsvarsmuseet - Armádní muzeum od dob vikingů dodnes Galleri Fineart - Norská největší galerie s více než 11 000 díly Nasjonalbiblioteket - Národní knihovna

Bymuseet - Oslo city muzeum s různýma exhibicema

Stortinget - Parlament Interkulturelt Museum - Historie imigrace do Norska a kulturní změny v Norské společnosti

Botasnik hage - Botanická zahrada se 7 500 různejma kytičkama.

Arbeidermuseet - Muzeum o pracovní síle. Různé výstavy například ''Factory girls and industry men''

DOGA - Ne,není to výstava psů =(. Je to muzeum designu a architektury, což taky nemusí být špatný.

Hadeland Glassverk - O tom jak se vyrábí sklo

Doufám, že to někomu pomůže. Jestli máte nějaké nápady, klidně mi napiště do komentářů.

Z nějakýho důvodu mě nikdy nenapadne vzít si do města fotoaparát. Takže některé fotky jsou z mobilu a ani mi nešli otevřít ve fotošopu, takže jsou neupravené. Sorry.

#oslo #norsko #tipy

©2017 by Objevuj.com. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now