Poslední příspěvky

Tagy

Zatím žádné tagy

Jak na ferraty

Buďte zdrávi!

Po dlouhé odmlce nastal čas oprášit klávesnici a napsat další přínosný článek. Naznala jsem, že letos budete všichni chtít jet na ferraty, což je víc než chvályhodné, nicméně tuším, že pro mnohé to bude jejich poprvé a tudíž je dobré si říct jak na to.

A Karolínko, co to vlastně je ta ferrata?

Člověku, Via Ferrata (''železná cesta'') je zajištěná cesta. Prostě uvidíte skálu, ale uvědomíte si, že nejste horolezec. Povzdechnete si ,,ach ach, kéž bych mohl nahoru, to by byl ráj''. Až nakonec zmerčíte ocelová lana osvětlená zlatým světlem a za andělských chórů vám dojde, že sny se plní. Ve zkratce je to cesta v nepřístupným terénu, která je vybavená ocelovým lanem. Snažší než lezení, a proto vhodná i pro skalní začátečníky. Takže jdete a lezete zároveň, což na tom miluju nejvíc!

Co si na tudlenctu ferratu musím vzít s sebou, abych nespadl a neumřel?

Správná otázka!

Samozřejmě sedák - sedák je základ všeho. Já mám český Singing Rock a ten můžu i doporučit.

Ferrata set - nějak se k tomu lanu musíte přikurtovat. Ferrata set je alfa i omega lezení po ferratách (teda chcete-li lézt bezpečně). Já vlastním jeden z Decathlonu, ale není to top.

Helma - kameny padaj, skály pod tebou, skály nad tebou. Vem si jí! Já mám Mammut - nejlevnější na trhu a značka je to bezesporu kvalitní.

Rukavice - abyste měli princeznovské ruce i po slezení. Perfektně postačí i cyklo rukavky.

Pevné boty - nechoďte v teniskách do hor. Už jste se koukli na ceny a naznali, že válení u moře není zas tak špatný? Nevěste hlavu, všechno vybavení se dá půjčit například v Hudy.

Řekni, kde ty lana jsou, kde mohou být?

Pravda, že Česko má slabší základnu, ale na první oťukávání je vhodná například Vírská přehrada, nebo jste-li ti druzí (myslím, ne z Moravy), zkuste Děčín.

Já poprvé byla v pohoří Rax kousek po Vídní, kde najdete spoustu různých délek a obtížností.

Nechci lézt po kolmé stěně, jak poznám, která je pro nováčky?

Ferraty jsou značeny dle obtížnosti. Aby to nebylo jednoduchý, tak různé země mají různá značení. Asi nejčastější je značení rakouské:

A - nuda B - krapet lepší

C - Začínáme se bavit

D - Ideální, ale ne pro úplné začátečníky

E - chce to skills, sílu a nebát se

F - dost náročný terén, určitě nejsou pro každého

Super je C/D

Jak se ty krámy vlastně používaj?

Dobrá, vážení, stojíme před skalou navlíknutí v kamaších a našem skromném vybavení a chystáme se udělat první krůček k nebi. Přicvakneme se oběma karabinama k lanu a jdeme/lezeme vzhůru k výškám. Jednou rukou držíme lano a posouváme karabiny nahoru, druhou děláme, co chceme. Blížíme se k místu, kde je lano přikurtovaný ke skále, co teď? Odepneme jednu karabinu a nacvakneme za spoj, potom i tu druhou. Nikdy, nikdy, nikdy neodepínáme obě! Jinak spadnete, umřete a tenhle článek byl úplně zbytečnej.

Díky za přečtení a užijte si své prvovýstupy.

ps. máte-li tip na dobrý ferraty, hoďte je do komentářů =) Ď

#viaferrata #horolezení #climbing

©2017 by Objevuj.com. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now