Poslední příspěvky

Tagy

Zatím žádné tagy

Řím

Vždycky mi trvá 726 let, než se dokydám napsat nějaký článek. V Římě jsme byli samozřejmě už v říjnu a měli jsme se tam zcela výjímečně. V Norsku jsme se skámošila s Italkama a jedna je právě tady vocaď, tak jsme to měli i s povozem, instruktáží a božím bydlením.

První den jsme šli na obhlídku Vatikánu. Zatímco Italky byly v řadě na Vatikánské sbírky, my čekali na Svatýho Petra. Čekali jsme asi hodinu, pak jsme si ho prohlídli a šli za nima a ony v tý řadě furt ještě čekaly! Tím chci říct, abyste si koupili lupeny dopředu anebo vstali hodně brzo ráno. Nicméně si to neužijete tak jako tak, protože je tam doslova lidí jak sraček. Zas se neuchodíte, neboť vás unáší proud. Svatej Petr je zadarmo, ale Vatikánská muzea se platí (ceny zde). Jinak v Italských muzeích často platí, že pokud jste student uměnovědného oboru, jdete zadarmo. Pokud chcete chodit hlavně po památkách, tak se vyplatí si koupit romapass. Taky doporučuji si vše bookovat dopředu, protože se pak taky nemusíte někam dostat. Jako třeba já do vysněné galerie Borghese na občíhnutí nej sochy na světě.

Poté jsme si prohlédli Andělský hrad a přešli přes Berniniho Andělský most. Papež Kliment IX. si v 17. století objednal sochy u Berniniho. Bernini je ale udělal tak krásný, že se papež rozhodl, že je nemůže nechat na mostě a umístil si je do vlastní sbírky. Sochy pak dělali jiní sochaři podle Berniniho návrhů. Kousek od mostu je malé špagetové bistro jménem Pasta Imperiale, kam se rozhodně vyplatí zajít (všechno ale dávaj do plastu, tak si nezapomeňte vzít svou pixlu). Nedaleko se nachází slavné barokní náměstí Piazza Navona s fontánou Čtyř řek (Největší řeky tehdy známých kontinentů - La plata, Dunaj, Ganga a Nil. Jen tak pro zajímavost).

Must see je samozřejmě Fontána di Trevi, kterou ve skutečnosti vlastně ani neuvidíte, neboť je obsypána lidma, Španělský náměstí s další Berniniho fontánou ve které plave všelijaký bordel. Hlavně taky klíčovou ďuru na vrchu Aventin z které je prý nejhezčí pohled na Pítra. S tím si dovolím nesouhlasit, protože Pítr je docela daleko a je to jen taková pidikupolka v dáli. Daleko lepší je to o kousíček vedle, kde je krásnej park s výhledem na Řím.

O Pantheonu a Koloseu mluvit nemusím, že. Když nebudete mít pamětihodností dost, stavte se do Ara Pacis muzea. Tam se dozvíte, že všechny ty krásný, antický, sněhobílý umča, sršely barvama (jsem na to psala referát, takže jsem teď velmi chytrá).

A kam na jídlo?

Určitě do již zmíněné Pasta Imperiale. Mají vynikající těstoviny za fajn cenu. Já měla s dýňovou omajdou.

Forno Campo de' Fiori úžasná pekárna se skvělým slaným i sladkým pečivem. Mňam mňam.

Trapizzino. Prý velmi typická záležitost. Kapsa z těsta, naplněná tím, co si vyberete. Dejte si ale aspoň dvě. Jedna nezasytí. Ristorante Eritrea je etiopská restaurace. Když už nemůžete cítit pizzu ani špagáty, zajděte si sem.

Gelateria la Romana je definitivně ta nejlepší zmrzlina v mém životě. Cenově je v pohodě, a navíc si můžete přidat zadarmo čokošku, či šlehačku.

Je to ošklivá fotka a náplň nejde vidět. Ale aspoň pro představu.

Bramanteho Tempietto. Mrňavý, ale krásný.

#řím #itálie #tipy #nature #umění

©2017 by Objevuj.com. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now